Co musimy wiedzieć o automatyce budynkowej?

Postęp technologiczny pozwala nam na wprowadzanie coraz większej ilości zautomatyzowanych urządzeń do naszego życia. Telefony i smartfony zapewniają stały dostęp do osób będących nawet na drugim końcu świata, internet daje ogrom wiedzy na wyciągnięcie ręki, a samochody i pojazdy dbają o nasze bezpieczeństwo w coraz większym stopniu. Automatyzacja nie ominęła również budynków mieszkalnych – dzięki zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom możemy żyć lepiej, prościej i wygodniej.

Czym jest automatyka budynkowa?

Choć samo hasło „automatyka budynkowa” może brzmieć obco i przypominać terminy wyjęte prosto ze słownika inżynierów, to jej rozwiązania są powszechnie stosowane w naszych domach. Klimatyzacja i wentylacja, żaluzje z napędem, inteligentne ogrzewanie – to tylko kilka urządzeń, które składają się na system inteligentnego domu. Automatyka budynkowa pozwala na zarządzanie wszystkimi urządzeniami sterującymi zainstalowanymi w mieszkaniu, ich ustawianie i zautomatyzowanie. Decyzja o montażu takiej instalacji może pociągnąć za sobą wiele pozytywnych skutków.

Jak działa automatyka budynkowa?

Dobrze przemyślany system zarządzania budynkiem pozwoli na obniżenie kosztów prądu, wody i gazu, a także zapewni nam wyższy poziom bezpieczeństwa i zadba o nasz ogród. Automatyka budynkowa to system połączonych inteligentnych urządzeń, które wymieniają ze sobą informacje i wpływają na pracę innych. Reakcje na konkretne bodźce można dowolnie modyfikować i ustawiać według własnych potrzeb, a nawet definiować określone sekwencje działań, które będą wywoływane przez dane sytuacje.

Jak można wykorzystać automatykę budynkową?

Przykładów zastosowania inteligentnych urządzeń jest wiele. Do tych najczęściej wykorzystywanych należą te związane z ogrzewaniem i chłodzeniem pomieszczeń, w których mieszkamy. Czujniki ruchu i temperatury mogą dowolnie sterować dopływem ciepła do kaloryferów, a nawet stopniem nagrzania pieca, np. nagrzewając pomieszczenie rano i w ciągu dnia, jeśli przebywa w nim człowiek, a obniżając temperaturę nocą i wtedy, gdy jesteśmy w pracy. Podobnie dzieje się latem z klimatyzacją i wentylacją – urządzenia te dodatkowo mogą współpracować z oknami i żaluzjami, zamykając je i uchylając wedle naszych potrzeb.

Automatyka domowa i biurowa

Rozwiązania tego typu mogą być z powodzeniem stosowane zarówno w warunkach domowych, jak i w mniejszych i większych biurach. Najpopularniejszymi systemami stosowanymi w domach są sterowanie oświetleniem, klimatyzacją, ogrzewaniem, roletami, zraszaczami na podwórku, mediami (telefonem i internetem), ochrona przed włamaniem, zalaniem i pożarem. Inteligentne urządzenia stosowane w biurowcach sterują zwykle ogrzewaniem, klimatyzacją, roletami i żaluzjami, bramami oraz szlabanami na zewnątrz budynku, urządzeniami do wyświetlania prezentacji tzw. multiroom i wieloma innymi.

Koszty instalacji automatyki budynkowej

Określenie konkretnych kosztów instalacji systemu inteligentnego domu jest trudne, a właściwie niemożliwe. Każdy dom jest inny i będzie wymagał innych rozwiązań technicznych. Ceny urządzeń wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. W takim razie czy automatyka budynkowa się opłaca? Jak najbardziej. Wysokie koszty są jednorazowe, a cały system będzie działał bez zarzutów co najmniej kilka lat, w czasie których oszczędzimy na rachunkach za gaz, prąd, opał i będziemy czuć się lepiej i bezpieczniej we własnym domu.

Jakie urządzenia warto wybrać, decydując się na automatykę budynkową?

Rozpoczynając instalację automatyki budynkowej warto skonsultować się z ekspertami w tej dziedzinie i zaplanować system we własnym domu. Podstawowe rozwiązania najczęściej dotyczą sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem – takie urządzenia znajdują się w sklepie sterownikitech.pl. Centralne urządzenie nadzorujące pracę wszystkich pozostałych to koszt powyżej tysiąca złotych. Kierowanie ogrzewaniem może odbywać się za pomocą sterownika pokojowego połączonego z regulatorem kotła – oba urządzenia to koszt kilkuset złotych. W systemie inteligentnego domu przydatne będą również czujniki ruchu, np. odczytujące otwarcie drzwi oraz sterowniki kierujące pracą wentylatorów.