Praca w automatyce budynkowej

Zmiany demograficzne dokonujące się w społeczeństwie oraz dynamiczny rozwój zaawansowanych technologii powodują, że rynek pracy podlega nieustannym przeobrażeniom. Te czynniki kształtują także zawody przyszłości, których przedstawiciele będą poszukiwani i cenieni na rynku pracy. Wśród nich z pewnością są specjaliści od automatyki budynkowej, sprawdź dlaczego!

Obecnie rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w zakresie automatyki budynkowej, która obejmuje szeroki zakres inteligentnych rozwiązań związanych z zarządzaniem budynkiem, tj. system alarmowy EAS, system nagłośnienia ewakuacyjnego, sygnalizacji pożaru, sygnalizacji włamania i napadu, czy system zarządzania bezpieczeństwem w obiekcie.

Jak zostać specjalistą od automatyki budynkowej?

Wychodząc na przeciw zapotrzebowaniu na specjalistów w zakresie automatyki budynkowej uczelnie zaczynają uruchamiać specjalizacje, na których mogą kształcić się przyszli fachowcy tej dziedziny. Na przykład Politechnika Łódzka we współpracy z firmą Schneider Electric w 2015 roku otworzyła specjalizację – "Systemy Sterowania Inteligentnymi Budynkami".

Czym zajmuje się specjalista od automatyki budynkowej?

Zakres prac specjalisty od automatyki budynkowej jest bardzo szeroki i uwarunkowany oczekiwaniami pracodawcy. Osoba pełniąca takie obowiązki musi przede wszystkim posiadać wiedzę na temat programowania sterowników PLC, systemów wizualizacji takich firm jak między innymi Johnson Controls, Schneider Electric czy Dela Controls. W zakres prac specjalisty od automatyki budynkowej wchodzi również uruchamianie i testy urządzeń i systemów automatyki HVAC.

Wśród obowiązków specjalisty od automatyki budynkowej znajduje się ponadto koordynowanie pracami podwykonawców oraz instalatorów, sporządzanie raportów postępu pracy czy wykonywanie ofert. Ponadto pracownik na takim stanowisku powinien uczestniczyć w koordynowaniu prac międzybranżowych, musi także zapewnić jakość i terminowość nadzorowanych przez siebie prac.

Zarobki w branży automatyki budynkowej

Specjalista od automatyki budynkowej średnio może liczyć na zarobki powyżej 3 tys. złotych. Warto jednak dodać, że ze względu na ciągły rozwój i rosnące zapotrzebowanie na fachowców tej branży również zarobki stają się coraz bardziej atrakcyjne.