Sposób na energooszczędny dom

Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na energooszczędny dom, ponieważ można wyróżnić kilka czynników, które mają na to wpływ. Każdy z nim ma szczególne znaczenie, jeżeli chodzi o oszczędzanie, a co za tym idzie również ekologię. Obecnie coraz więcej słyszy się o energooszczędnych rozwiązaniach, które ludzie chętnie stosują w swoich domach nie tylko ze względu na oszczędności, ale także komfort. Oto kilka rozwiązań, dzięki którym można śmiało stwierdzić, że posiadamy energooszczędny dom.

Odpowiednie materiał na izolację budynku.

Dla niektórych izolacja budynku bardziej znana jest pod nazwą ocieplenia ścian. Do tego wykorzystuje się odpowiednie materiały izolacji termicznej, które zapewnią, że do wewnątrz nie będzie przedostawać się zimne powietrze, natomiast to ciepłe nagromadzone wewnątrz nadal tam zostanie. Najnowsze technologie i rozwiązania budowlane pozwalają z roku na rok podnosić jakość takich konstrukcji. Zazwyczaj ściany wypełnia się materiałem termoizolacyjnym lub zupełnie nowym i jeszcze stosunkowo mało znanym rozwiązaniem jest budowanie jednowarstwowych ścian. Najczęściej używanymi do izolacji fasad budynków materiałami są poliuretany lub styropian.

Szczelność konstrukcji, czyli solidne okna i drzwi.

Zmienność polskiej pogody nie jest żadną nowością, a anomalie temperatur występują praktycznie przez cały rok. Zatrzymanie ciepła wewnątrz budynku może zależeć nie tylko od izolacji fasady, ale również od okien i drzwi. Jeżeli są one odpowiednio szczelne, istnieje pewność, że wnętrze domu nie będzie się zbyt szybko wyziębiać, nawet gdy nastąpi przerwa w ogrzewaniu. W tym wypadku spore znaczenie ma jakość okien i drzwi, ale również ich montaż i dokładność, z jakim został wykonany.

Nowoczesne sposoby ogrzewania energooszczędnych domów.

Spore znaczenie w kwestii energooszczędności ma sposób, w jaki ogrzewa się budynek. Znaczenie ma paliwo oraz rodzaj instalacji, warto zatem wybrać taką, która optymalnie ogrzeje dom nie windując tym samym rachunków. Należy pamiętać, że pewne straty ciepła są nieuniknione, chociażby ze względów wentylacyjnych. Mimo zastawania najlepszych materiałów termoizolacyjnych zawsze trzeba liczyć się z pewną utratą ciepłą. W stosunkowo niewielkich budynkach ciekawym rozwiązaniem jest ogrzewanie nadmuchowe polegające na dostarczaniu ciepłego powietrza ogrzewanego za pomocą pieca nadmuchowego z wymiennikiem ciepłą. Tego typu piece zasilane są najczęściej gazem, olejem opałowym lub ciepłą wodą, dzięki czemu są stosunkowo ekologiczne. Innym ciekawym rozwiązaniem mogą być tzw. fundamenty grzewcze, czyli płyta, w której znajduje się konstrukcja stalowych rur, w których po zamkniętym obiegiem wprowadza się gorące powietrze. W taki sposób bardzo łatwo osiągnąć i utrzymać optymalną temperaturę powietrza w pomieszczeniach. Podobne działanie ma niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, które w postaci folii lub mat grzejnych instaluje się zazwyczaj w ścianach, czy podłogach. Przy ogrzewaniu zasadniczy jest również dobór odpowiedniego kotła, który sprosta wszelkim oczekiwania i będzie komfortowy w obsłudze. Coraz popularniejsze jest wyposażanie domów w kompleksowe urządzenia grzewcze, ale w większości przypadkach główną rolę odgrywa właściwy piec, do którego można zastawać odpowiednią pompę ciepła i sterownik.

Energooszczędne zarządzanie temperaturą w domu, czyli serowniki do kotłów c.o.

Sterowniki do pieców, czyli urządzenia zaprojektowane do inteligentnego zarządzania temperaturą w pomieszczeniach opierają swoje działanie głównie na czujnikach pobierających sygnały dotyczące poziomu ciepła w danej przestrzeni. To jak pracować ma pompa i piec zależy od wytycznych i zaprogramowania urządzenia według potrzeb mieszkańców domu. Jaki wpływ na oszczędność ma wykorzystanie takiego sterownika? Przede wszystkim sterownik wyposażony jest w funkcję regulowania pompą oraz wentylatorem, dzięki czemu można ustalić jaka ilość ciepła, będzie dostarczana do kotła, a to z kolei zadecyduje o tempie spalania paliwa i regulacji temperatury. Jest to stosunkowo niedrogie urządzenie, które dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu może usprawnić proces ogrzewania mniejszych lub większych przestrzeni. Spore znaczenie w kwestiach energooszczędności ma tutaj możliwość doboru odpowiedniego programu, który optymalizuje pracę całej instalacji. W panelach sterujących dobiera się właściwe funkcje, dopasowując program pracy urządzenia np. do pory dnia lub nocy, lub po prostu można ustawić ją cyklicznie. Dzięki temu urządzenie wie, kiedy zwiększyć pracę kotła, a kiedy ją spowolnić. Te niewielkie, ale bardzo inteligentne urządzenia potrafią regulować temperaturę z dokładnością nawet do 0,5 stopnia Celsjusza, dzięki czemu w pomieszczeniu nie będzie za ciepło, ani za zimno, co także pozwoli zmniejszyć wydatki przeznaczane na opał. Niektóre modele posiadają nawet funkcję regulacji urządzeń klimatyzacyjnych, czyli nawet upały przestają być już straszne.

Inne rozwiązania energooszczędne.

Często nie zdajemy sobie sprawy, ale nawet zwykłe energooszczędne żarówki wiele zmieniają w naszym życiu. Nie chodzi tutaj jedynie o mniejsze rachunki za prąd, ale także ochronę środowiska. Dodatków coraz modniejsze i równie praktyczne wydają się być panele słoneczne, dzięki którym przez całe lato, a nawet część wiosny i jesieni można mieć zapewnioną ciepłą wodę bez dodatkowych opłat. Rozwiązanie to tak dobrze przyjęło się w społeczeństwie, że nadal można otrzymywać dofinansowanie na taką inwestycję. Poza tym warto inwestować w energooszczędne rozwiązania nie tylko dla siebie, ale również dla środowiska, w którym żyjemy.