Najważniejsze informacje dotyczące kotłów węglowych

Najnowocześniejsze kotły węglowe posiadają coraz lepszą sprawność i wydajność, stają się dobrą alternatywą na posiadanie ekonomicznego źródła ciepła. Nie wymagają one zbyt uciążliwej obsługi bo te, które posiadają automatyczny podajnik wymagają uzupełnienia opału co kilka dni.

Węgiel

Węgiel kamienny występuje w kilku odmianach, różniących się od siebie wielkością, zawartością siarki i popiołu.

Orzech posiadający wielkość ziaren około 25-80 mm jest polecany do najprostszych kotłów zasypowych.

Jeśli chodzi o kotły z automatycznym podajnikiem używa się węgla o sortymencie groszek (wielkość o 5 do 25 mm). W niektórych tego typu kotłach można korzystać z miału węglowego, który jest dużo tańszy od innych sortymentów węgla. Jego wadą jest niska kaloryczność, powstawanie po spaleniu dużej ilości popiołu.

Natomiast węgiel brunatny jest stosowany jako paliwo zastępcze ponieważ ma niską wartość opałową więc daje mało ciepła w stosunku do jego wagi.

Przez zakupem

Należy zastanowić się z jakiego rodzaju paliwa będziemy korzystać bo użytkowanie go za pomocą paliwa stałego jest tanie. Oczywiście jeśli dopasujemy rodzaj opału do naszego pieca. Producenci podają taką informację dla każdego kotła, dlatego warto się z tym zapoznać przez wyborem bo wtedy uzyskamy pełną wydajność pieca. Jeżeli będziemy oszczędzać na tańszym zamienniku może to spowodować znaczne obniżenie sprawności urządzenia.

Wybierając kocioł, który posiada system regulujący intensywność spalania będzie on nieco droższy od standardowej wersji jednak pozwala to na wykorzystywanie w pełni jego mocy.

Jeśli chcemy mieć prawie z głowy obsługiwanie pieca możemy wybrać kocioł z automatycznym podajnikiem. Dzięki temu będziemy musieli zaglądać do niego co kilka dni a nie jak jest w wypadku standardowej wersji co kilka godzin. Komfort jest tutaj ważny więc jeśli kupimy wersję z podajnikiem powinniśmy sprawdzić jaką ma pojemność komora zasypowa, żeby jednorazowy załadunek paliwa wystarczył na osiem godzin pracy.