Tradycyjne sposoby ogrzewania domu

Przed sezonem grzewczym warto zainteresować się jaki rodzaj ogrzewania wybrać, żeby optymalna temperatura nie wiązała się jednocześnie z wysokimi rachunkami. Możemy wykorzystać istniejące rozwiązania do jakich mamy dostęp w domu, na przykład wykorzystać kominek do ogrzewania całego domu.

Kominek

Składa się on z dwóch elementów: wkładu kominowego lub inaczej zamkniętego paleniska, dzięki któremu spalanie jest bardziej wydaje i z obudowy, która pełni funkcje ozdobne i jest ważnym elementem wykończenia wnętrza.

Kominek akumulacyjny w przeciwieństwie do zwykłego jeszcze przez jakiś czas trzyma ciepło po wygaszeniu ognia. Ich obudowa jest wykonana z materiałów szamotowych o sporej pojemności cieplnej a dodatkowo wykańcza się go kaflami, które także dość długo trzymają temperaturę. Dzięki takiemu rozwiązaniu kominki zaczynają przypominać w działaniu stosowane niegdyś piece kaflowe, które emitują ciepło po wygaszeniu paleniska.

Kominki z wkładem są proponowane dla osób, którym zależy na ogrzaniu pomieszczenia w którym się on znajduje, ewentualnie można jeszcze wykorzystać go do grzania pokoi sąsiadujących z nim. Powietrze powinno przepływać bez zakłóceń przez instalację. Jeśli chcemy używać kominka z wkładem jako głównego źródła ciepła w domu należy zamontować mechanizm, który będzie rozprowadzał odpowiednią temperaturę po całym domu.

Dystrybucja gorącego powietrza

Ogrzewając kominkiem możemy rozprowadzić z niego ciepło na zasadzie konwekcji (czyli w pomieszczeniach sąsiadujących z kominkiem) albo wymusić taki proces za pomocą turbiny elektrycznej. System DGP powoduje większy ruch powietrza w domu, co może być niewskazane dla alergików.

Koza

Tego rodzaju piec działa na zasadzie przekazywania wytworzonego ciepła w kierunku ścian, podłogi, mebli etc., a drugą część powietrza zużywa na ogrzanie powietrza cyrkulującego wokół paleniska. Przód i góra kozy grzeją przez promieniowanie a tył i boczne ścianki- przez konwekcję. Koza jest więc najlepszym rozwiązaniem w dużych, otwartych pomieszczeniach. Piece konwekcyjne mają u dołu wloty, przez które chłodniejsze powietrze dostaje się do miejsca między ich korpusem a drugim płaszczem, a w górnej kratki wylotowe przez które ogrzane powietrze wydostaje się do pomieszczenia. Dlatego też ciepło się lepiej rozchodzi nawet do miejsc oddalonych od urządzenia grzewczego.