Jak pozbyć się śmierdzącego dymu z komina?

Wiele gospodarstw domowych boryka się z nieprzyjemnym zapachem spalenizny wydobywającym się ze ściany komina. Nieprzyjemny zapach powoduje duży dyskomfort i uprzykrza życie osobom mieszkającym w okolicy. Może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie, co z czasem może stać się uciążliwe. Osoby dotknięte tą niedogodnością często zastanawiają się, czy jest ona szkodliwa dla ich zdrowia lub jak kosztowne może być jej usunięcie.

Możliwą przyczyną jest nieprzyjemny zapach wydobywający się ze ściany komina.

Nieszczelny komin i zasyfiony dym to najczęstsze przyczyny uciążliwych zapachów dymu z komina w domu. Może to być spowodowane ulewnym deszczem lub wadami konstrukcyjnymi Twojego przewodu kominowego. Problem może być również spowodowany używaniem wilgotnego drewna w piecu. Śmierdzący komin jest znacznie częstszy u osób, które nie sezonują opału. Oto dlaczego tak się dzieje. Podczas spalania wydziela się para wodna, która może, na nieogrzewanych poddaszach, skraplać się w górnej części przewodu kominowego. Woda miesza się z sadzą, smołą i ta woda przesącza się po ściankach komina. Substancja ta może wsiąkać do komina, jeśli nie jest on odpowiednio uszczelniony. Powoduje to powstanie nieprzyjemnego zapachu spalenizny i pozostawia nieestetyczne plamy. Mogą one nie tylko zrujnować wnętrze pomieszczenia, ale także spowodować nieodwracalne uszkodzenia tynku, który trzeba będzie usunąć.

Co zrobić, aby pozbyć się zapachu spalenizny?

Ważne jest, aby natychmiast podjąć działania, jeśli w pomieszczeniu pojawia się zapach spalenizny. W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan przewodu kominowego. Należy go natychmiast naprawić, jeśli jest nieszczelny. Koszt uszczelnienia komina będzie wysoki. Będziemy musieli usunąć stary, mokry tynk, a następnie odsłonić cegły z klejem spajającym. Cegły te nie mogą ulec zaplamieniu, dlatego warto poszukać specjalistycznego środka czyszczącego. Po wykonaniu tego kroku należy uszczelnić całą konstrukcję. Wygodną opcją jest płynna folia. Tę substancję można nanieść na każde zagłębienie w kominie. Do jej nałożenia możesz użyć wałka. Nakłada się ją za pomocą wałka. Ten środek jest dobry tylko do krótkotrwałej ochrony, ponieważ topi się w wysokich temperaturach. Lepszym wyborem jest środek o właściwościach ognioodpornych. Całą konstrukcję należy zagruntować, a następnie pokryć siatką z włókna szklanego w specjalnym kleju.

Podczas prac przy kominie należy upewnić się, że jego górna część jest dobrze zaizolowana. Jest to ważne, ponieważ para z komina będzie się skraplać w tym miejscu i sprawi, że pomieszczenie znów zacznie śmierdzieć. Do pokrycia komina w górnej części budynku możesz użyć wełny mineralnej z oddychającym, paroprzepuszczalnym materiałem.

Nie jest łatwo znaleźć właściwy sposób leczenia dymu cofającego się z pieca. Najlepszy sposób postępowania musi być dostosowany do każdego problemu indywidualnie. Nie należy próbować samodzielnie sprawdzać przewodu kominowego ani dokonywać napraw. Wykwalifikowany specjalista będzie w stanie pomóc w wyeliminowaniu nieprzyjemnego zapachu.