Ogrzewanie domu paliwami stałymi

Przed zakupieniem opału na zimę warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi ich rodzajów, możliwościami użytkowania i innymi szczegółami, które pomogą nam w wyborze. Korzystanie z węgla, koksu czy ekogroszku daje nam dużą oszczędność. Cały czas rynek związany z urządzeniami grzewczymi tego typu się rozwija. Jednakże trzeba wiedzieć, że wysoki poziom sprawności pieca jest nierozerwalnie związany z jakością opału z jakiego korzystamy.

Ekonomiczne ogrzewanie za pomocą węgla

Najnowsze piece węglowe mają sporą wydajność ponieważ ich sprawność spalania szacuje się na 80-90%. Stanowi to bardzo niski koszt ogrzewania mieszkania. Jednakże zawsze trzeba pamiętać aby zaopatrywać się w węgiel dobrej jakości w sprawdzonych wcześniej składach opału. Mając najlepszy piec a korzystając ze złego węgla nigdy nie uzyskamy wymiernych efektów. Szkoda także marnować taki sprzęt na byle jaki opał.

Wartość opałowa węgla może być różna, zależy od kopalni, z której był wydobywany a także od sortymentu (wielkości ziarna, im większe tym większa jest wartość opałowa). Węgiel dobry jakościowo obniża roczne koszty ogrzewania a dodatkowo nie emitujemy z dymem dużej ilości substancji szkodliwych do atmosfery. Opał powinien być wybierany uwzględniając parametry określone przez producenta, które są zapisane w dokumentacji urządzenia.

Możemy korzystać też z innego rodzaju paliwa, które nie jest uwzględnione przez producenta ale wtedy trzeba zwrócić szczególną uwagę na parametry jakie musi tego rodzaju opał spełniać. Niestety wtedy piec najprawdopodobniej nie będzie pracował optymalnie, jego moc i sprawność nieco się obniży.

Rodzaje węgla

Węgiel dzieli się na:

  • typy: polecanym typem jest węgiel o numeracji od 31 do 33 (typ określa zawartość części lotnych, zdolności spiekania i ciepła spalania);
  • klasy: jest to wartość opałowa węgla i zawartość popiołu, im wyższa wartość opałowa tym więcej ciepła zyskujemy;
  • gatunki: dotyczy klasy i sortymentu, im wyższa klasa i większe uziarnienie tym lepszy gatunek węgla;
  • sortymenty: mówią o wielkości ziarna (grube, średnie, drobne, miałowe i mułowe).

Rodzaje kotłów na węgiel

Kotły możemy rozróżnić na te tradycyjne czyli przeznaczone do palenia węgla z grubszego sortymentu. Drugim rodzajem są kotły miałowe czyli do spalania miału węglowego, który jest bardziej ekonomiczny od lepszej jakości węgla ale zostawia po sobie dużo popiołu i zanieczyszczeń. Trzeci gatunek kotła to taki wyposażony w podajnik paliwa (retortowy), który jest przeznaczony do spalania węgla sortymentu groszek. Daje on małą ilość ciepła bo ma niską zawartość opałową.