Grzejnik łazienkowy - jak go wybrać i gdzie zamontować?

Grzejniki łazienkowe są niezbędnym elementem wyposażenia. Nie tylko zapewniają ciepło, ale także umożliwiają suszenie ręczników i zapobiegają utrzymywaniu się niepożądanej wilgoci w pomieszczeniu. Grzejnik łazienkowy może również służyć jako element dekoracyjny. Jak wybrać najlepszy grzejnik łazienkowy? Jaka jest różnica między grzejnikami elektrycznymi a wodnymi? Przeczytaj ten artykuł, aby się dowiedzieć!

Grzejnik łazienkowy - podstawowe informacje

W nowoczesnych łazienkach nie ma miejsca na duże, nieatrakcyjne grzejniki żeberkowe. Takie stosowano w starych domach i blokach z wielkiej płyty. Obecnie dostępnych jest tak wiele rodzajów grzejników łazienkowych, że przy wyborze produktu nie trzeba przedkładać funkcjonalności nad estetykę. Grzejnik łazienkowy dekoracyjny, który jest wykonany z różnych materiałów i ma różne powierzchnie grzewcze, może być używany jako dekoracja łazienki.

Grzejniki łazienkowe występują w wielu różnych typach. W sklepie należy najpierw sprawdzić, na jakiej zasadzie działają grzejniki łazienkowe. Istnieją modele, które można bezpośrednio podłączyć do systemu centralnego ogrzewania. Wybierając grzejnik łazienkowy, należy wziąć pod uwagę specyfikację wymiany ciepła. W rzeczywistości do dyspozycji masz:

  • grzejnik elektryczny,
  • grzejnik wodny,
  • grzejnik wodno - elektryczny.

Wydajność wymiany ciepła w dużej mierze zależy od sposobu zasilania. Dwa podstawowe typy grzejników to: CO i grzejnik łazienkowy elektryczny.

Z jakich materiałów można wykonać grzejnik łazienkowy?

Grzejniki łazienkowe można  podzielić na:

  • grzejniki stalowe,
  • grzejniki aluminiowe,
  • grzejniki żeliwne.

Grzejniki stalowe oferują największą różnorodność modeli, które są estetyczne. Grzejniki stalowe są dostępne w różnych rozmiarach i mają dużą moc. Wadą tych grzejników jest możliwość osadzania się kamienia. Są one również podatne na twardą wodę. Rdza może również uszkodzić instalację. Grzejniki stalowe składają się z jednego, dwóch lub trzech paneli.

Grzejniki aluminiowe kosztują mniej niż stalowe, ale są mniej trwałe. Są odporne na korozję i szybko się nagrzewają. Grzejniki żeliwne kojarzą się ze starszym typem grzejników - żeberkowymi.

Grzejnik łazienkowy - gdzie go zainstalować?

Najczęstszym miejscem podłączenia grzejnika łazienkowego będzie ściana pod oknem. Jeśli chcesz podłączyć kaloryfer łazienkowy, powinieneś wziąć pod uwagę rozmiar wybranego grzejnika łazienkowego, aby upewnić się, że pasuje on do miejsca, w którym planujesz go zainstalować. Małe grzejniki łazienkowe o szerokości 20-30 cm mogą być instalowane w niewielkich wnękach lub w pobliżu urządzeń sanitarnych. Należy jednak zachować odległość 50 cm od tych urządzeń.

Standardowe wysokości grzejników poziomych to 30 cm, 60 cm i 90 cm. Długości mogą wynosić od 40 cm do 300 cm. Grzejnik łazienkowy o wymiarach 40 x 120 cm zmieści się pod oknem o szerokości około 140 cm.

Przyjmuje się, że grzejnik powinien być co najmniej 20-30 cm krótszy od wnęki okiennej lub parapetu. Grzejnik powinien znajdować się co najmniej 10 cm od podłogi i parapetu.

Kaloryfer łazienkowy - jaka odległość od innych elementów łazienki?

Grzejnik do łazienki powinien być umieszczony w odległości co najmniej 20 cm od wanny, umywalki i kabiny prysznicowej. Grzejnik łazienkowy powinien znajdować się w odległości co najmniej 20 cm od wanny, umywalki i kabiny prysznicowej. Minimalna odległość dla grzejników elektrycznych wynosi 60 cm. 60 cm. Należy zwrócić uwagę na odległość między grzejnikami. Potrzebny będzie grzejnik łazienkowy z odstępem przyłączeniowym 50 mm w innym miejscu oraz drugi grzejnik łazienkowy z odstępem przyłączeniowym 480 mm w innym miejscu.