Dlaczego warto zainstalować regulatory temperatury?

Nowoczesne systemy grzewcze nie są kompletne bez regulatorów temperatury. Możliwość regulacji i utrzymania temperatury na określonym poziomie poprawia komfort cieplny mieszkańców budynku i odzwierciedli rzeczywiste zużycie. Jaki regulator temperatury będzie najlepszy dla danej instalacji grzewczej? Gdzie powinien być umieszczony i dlaczego warto go zastosować? W tym artykule odpowiadamy na te pytania.

Czym jest regulator temperatury?

Te niewielkie urządzenia, które najczęściej montowane są na ścianach, odpowiadają za ustawienie odpowiedniej temperatury w kotle. Regulatory temperatury nie są w stanie samodzielnie zmienić temperatury w kotle. Regulatory temperatury nadają sygnał, który jest dekodowany i wykorzystywany do zmiany trybu pracy kotłów. Polega on np. na zmniejszeniu ogrzewania po osiągnięciu żądanej temperatury lub dogrzaniu wody, gdy jest ona zbyt niska.

Gdzie mogę zainstalować regulatory temperatury w swoim domu?

Należy pamiętać, że pokojowy regulator temperatury będzie odczytywał temperaturę panującą w danym pomieszczeniu. Czujnik nie powinien być obudowany lub zakryty, jeśli jest częścią panelu termostatu. Najlepszą lokalizacją jest zawsze najbardziej otwarta część pomieszczenia. Powinna to być co najmniej rozsądna odległość od odbiorników ciepła, takich jak grzejniki. Grzejniki i urządzenia emitujące ciepło (np. telewizory, kina domowe itp.). Nawet niewielka różnica temperatur może mieć dramatyczny wpływ na odczyty, a tym samym na ustawioną temperaturę. Unikać miejsc, w których temperatury są niższe. Odradza się instalowanie regulatorów temperatury np. przy drzwiach wyjściowych, balkonowych lub okiennych, ze względu na zaniżanie wyników pomiarów. Spowoduje to zwiększenie temperatury kotłów bez widocznej potrzeby. Należy unikać ścian zewnętrznych, które również mogą zaniżać odczyt, nawet jeśli są dobrze zaizolowane.

Korzyści z zainstalowanie regulatorów temperatury.

Może się wydawać, że pokrętła są wystarczające do kontrolowania temperatury. Termostat pokojowy oferuje wiele korzyści, których nie można osiągnąć za pomocą "kurków". Po pierwsze, łatwiej jest utrzymać ustawioną temperaturę. Ustawione regulatory temperatury pokojowe zadbają o to, aby temperatura była ustawiona zgodnie z ustawieniami ręcznymi lub zaprogramowanymi na dany dzień. Jeśli wybierzemy model, który posiada dodatkowy czujnik, możliwe będzie dostosowanie temperatury wewnętrznej w zależności od warunków pogodowych. Kolejną zaletą jest zmniejszenie kosztów. Kotły lub pompy są uruchamiane tylko wtedy, gdy istnieje realne zapotrzebowanie instalacji centralnego ogrzewania na podgrzanie wody. Rachunki za kotły kondensacyjne będą niższe. Ważne są również aplikacje do zdalnego sterowania. Niektóre cyfrowe sterowniki, np. do ogrzewania i chłodzenia, mogą łączyć się z siecią internetową budynku. Dzięki temu użytkownik może ustawić temperaturę za pomocą aplikacji z dowolnego miejsca. Przykładowo, po powrocie z pracy do domu, dom może być nagrzany do określonej temperatury, mimo że ogrzewanie nie było włączone od kilku godzin.